TİYATRO Haber Girişi : 09 Kasım 2019 17:26

'Anlatılan Senin Hikâyendir' oyununa yine sansür

Oyuncu Levent Üzümcü'nün Artvin'in Hopa ilçesine bağlı bir ortaokulun sahnesinde oynayacağı 'Anlatılan senin Hikâyendir' adlı oyunu kaymakamlık tarafından engellendi.
Oyuncu Levent Üzümcü'nün 'Anlatılan Senin Hikâyendir' isimli tiyatro oyunu Hopa Kaymakamlığı tarafından "uygun olmadığı" gerekçesiyle engellendi.

Hopa Kaymakamlığı'nın oynayacağı oyunun engellendiğine dair yazısını Twitter hesabından paylaşan Üzümcü, şu açıklamayı yaptı:
"Hopa'da Milli Eğitim'e bağlı bir ortaokulun sahnesinde oynayacaktım Anlatılan Senin Hikâyendir'i. İlk önce oyunun metnini görmek istediler, gönderdim; bir şey bulamayınca da oynanmaması için bu açıklamamayı yaptılar. Tarihe kalsın.""Hopa oyunumun iptal yazısı, tarihe kalsın. Ben yine de bu akşam bir düğün salonunda oynayacağım. Kamu kimdir, kime kamu denir görelim."

Üzümcü'nün daha önce de Hatay ve Gaziantep'teki oyunları engellenmişti.

OYUNCULAR SENDİKASI'NDAN TEPKİ: 'ARTIK YETER'

Oyuncular Sendikası, sözkonusu sansüre tepki gösteren 'Artık Yeter!' başlıklı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Üyemiz oyuncu Levent Üzümcü'nün 'Anlatılan Senin Hikâyendir' isimli tiyatro oyununun yine yeniden sahnelenmesine izin verilmemiş, oyun Hopa İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından 'kamu binalarında sergilenmesinin uygun olmayacağı' gerekçesiyle engellenmiştir. 21. yüzyıl Türkiye'sinde; Valilik, Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü, Belediye vb. kamu kurumları tarafından keyfi biçimde uygulanan Levent Üzümcü gibi bazı muhalif oyuncuları özellikle hedef alan bu ısrarlı ve yıldırıcı engelleri kınıyoruz. Yalnızca oyuncu Levent Üzümcü'yü değil, Hopa tiyatro seyircisinin tiyatro oyunlarına erişimini de engelleyen bu 'uygun olmama' gerekçesinin hukuki dayanağını Hopa Kaymakamlığı'na sorduk ve bir yanıt bekliyoruz.

"ULUSAL VE ULUSLARARASI HAFIZAYI KORUMAK İÇİN"

"Diğer tüm sansür vakalarında olduğu gibi, yaşanan bu vahim olay da ulusal ve uluslararası hafızayı korumak ve çözüm üretmek için sendikamız tarafından kayıt altına alınmıştır. Keyfi, gizli, açık sansüre karşı alınabilecek tüm önlemleri, bu konudaki ulusal ve uluslararası hukuki çalışmalar, yurtiçindeki paydaşlarımız ve yurtdışındaki diğer kardeş örgütlerimiz ile ele almaya ve ivedilikle çözüm üretmek için çalışmaya devam edeceğiz. Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz."

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU'YA SORU ÖNERGESİ

Öte yandan CHP’nin Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Üzümcü'nün sansür edilmesi ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik soru önergesi hazırladı.

Bayraktutan, Soylu’ya şu soruları yöneltti:
– Artvin Çoruh Üniversitesi'nde tiyatro oyuncusu Levent Üzümcü'nün 'Anlatılan Senin Hikayendir' oyunu hangi gerekçe ile yasaklanmıştır?
– Artvin ili Hopa ilçesinde Hopa Atatürk Ortaokulu konferans salonunda sergilenmek istenen 'Anlatılan Senin Hikâyendir' oyununun kamu binalarında sergilenmesi hangi gerekçe ile uygun görülmemiştir?
– Artvin ili ve ilçelerinde 2019 yılı içerisinde uygun görülmemiş oyunların listesini ve uygun görülmeme gerekçelerini detaylarıyla kamuoyuyla paylaşır mısınız?
– Ülkemiz genelinde 2019 yılı içerisinde uygun görülmemiş oyunların listesini ve uygun görülmeme gerekçelerini detaylarıyla kamuoyuyla paylaşır mısınız?


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.