FESTİVAL Haber Girişi : 14 Mayıs 2019 02:00

Aspendos'ta tiyatro heyecanı 'Kantocu' oyunuyla başlıyor

Dünyanın seçkin tiyatrolarını ağırlayacak olan Aspendos'ta bu yıl festival, 17 Mayıs'ta İzmir Devlet Tiyatrosu'nun sahneleyeceği 'Kantocu' adlı oyunla başlayacak.
10. Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali bu yıl Aspendos'ta dünyanın seçkin tiyatrolarını ağırlıyor. Festival 17 Mayıs saat 21.00'de sahnelenecek İzmir Devlet Tiyatrosu'nun Kantocu adlı eseriyle başlayacak.

Antalya Devlet Tiyatrosu’nun ev sahipliği ile bugüne dek 48 yabancı, 35 yerli tiyatro grubunu 100 binin üzerinde seyirciyle bir araya getiren buluşmaya Brezilya, Fransa, İngiltere, İspanya ve Gürcistan'dan çok sayıda sanatçı katılacak.

İzmir, İstanbul, Bursa, Ankara ve Diyarbakır devlet tiyatrosu oyunlarının sahneleneceği festivalde, meraklıları, oyunculuktan sahneye tiyatro süreçlerini de öğrenme fırsatı bulacak.

Festival, açılışın ardından Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek seçkin eserler ve atölye çalışmalarıyla devam edecek. Festival 27 Mayıs’ta sona erecek.

DE PALHAÇOS'TAN 'ÖLMEDİĞİM GÜNLER'

İzmir Devlet Tiyatrosu'nun 18-19 Mayıs'ta, Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sahnelenecek Kantocu adlı eseriyle devam edecek olan festivalde yine aynı günlerde Brezilya'nın Acedamia De Palhaços Tiyatrosu da Ölmediğim Günler adlı eserini sahneleyecek.

Ayrıca, Devlet Tiyatrosu'nun Resim ve Boya Atölye Şefi Duygu Gökalp tarafından 19-20 Mayıs'ta 'Resim, Boya, Realizasyon Teknikleri ile Dönüşüm Atölyesi', yine Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluşacak.

İspanya’nın Yllana Tiyatrosu Şefler, Fransa'nın Fools & Feathers Tiyatrosu ise Sıradışı Zamanlar adlı oyunlarını 20-21 Mayıs tarihlerinde sahneye taşıyacak.

FESTİVAL'DE ÖNE ÇIKAN OYUNLAR

Devlet Tiyatrosu Dekoratör ve Heykeltraşı İlhan Ateş de, 21-22 Mayıs'ta 'Çamurdan Maske Yapımı Atölyesi' ile sanatseverleri bilgilendirecek. İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun Kosovalı Peer GYNT adlı eseri ile Bursa Devlet Tiyatrosu'nun Barbara’nın Doğumu adlı eserleri 22-23 Mayıs'ta tiyatroseverle buluşacak.

Devlet Tiyatrosu sanatçısı Selim Gürata ile 'Oyunculuk Atölyesi' ise, 23-24 Mayıs'ta Kültür Merkezi'nin ilgi görecek buluşmalarından biri olacak.

Ankara Devlet Tiyatrosu'nun Reis Bey ve İngiltere'den Levantes Dans Tiyatrosu'nun The Band adlı eserleri 24-25 Mayıs’ta; Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nun Gül'e Ağıt ile Gürcistan'dan Tiblis Devlet Müzik ve Dram Tiyatrosu'nun Carmen adlı eserleri 26-27 Mayıs'ta sahneye taşınacak.

BİRBİRİNDEN GÜZEL ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Antalya Devlet Tiyatrosu oyuncusu ve yönetmeni Ali Meriç de yine 26-27 Mayıs tarihlerinde 'Karagöz Yapım ve Oynatımı Atölyesi' ile gölge oyunu hakkında bilgiler aktaracak. Temsiller Haşim İşcan Kültür Merkezi'nin Büyük ve Küçük salonlarında saat 20.00'de seyirciyle buluşacak.

Atölye çalışmaları ise Prova salonlarında Duygu Gökalp ve İlhan Ateş ile saat 11.00'de, Selim Gürata'yla saat 14.00'te ve Ali Meriç'le de saat 13.00'te düzenlenecek.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.