TİYATRO Haber Girişi : 16 Kasım 2019 01:39

Günümüz insanının tragedyası: 'IQ'

Cem Bender, Gizem Bilgen, Deniz Karaoğlu, Yiğit Özşener ve Şahika Tekand gibi oyuncuların yer aldığı 'IQ' isimli oyun, bugünün insanının tragedyasını şiirsel bir aksiyon düzeniyle sergiliyor.

İKSV'nin düzenlediği 23. İstanbul Tiyatro Festivali'nde 1 Aralık'a kadar 28 tiyatro, dans ve performans topluluğunun 78 gösteriminin yanı sıra, okuma tiyatroları, söyleşiler ve atölye çalışmaları gibi yan etkinlikler de gerçekleştirilecek.

 

Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda düzenlenen festival, Uniq Hall'de IO isimli oyunla başladı.

 

Gizem Bilgen'in koreografisinde sahnelenen Studio Oyuncuları yapımı oyun, Tekfen Holding gösteri sponsorluğunda festival seyircisiyle buluştu.

 

Tragedyaları ve klasikleri özgün yaklaşımıyla yorumlayan yönetmen Şahika Tekand'ın oyuncu olarak da yer aldığı gösteride, IO'nun Olympos ve Zeus ile hesaplaşması konu alındı.

 

Cem Bender, Gizem Bilgen, Deniz Karaoğlu ve Yiğit Özşener gibi oyuncuların da yer aldığı, bugünün insanının tragedyasının şiirsel bir aksiyon düzeniyle sahnelendiği oyun, 30 Kasım'da Uniq Hall'de tekrar izleyiciyle buluşacak.

 

 

YURTDIŞINDAN 12, YURTİÇİNDEN 16 OYUN

 

23. İstanbul Tiyatro Festivali'nde yurtdışından 12, Türkiye'den 16 olmak üzere 28 tiyatro, dans ve performans topluluğunun 78 gösteriminin yanı sıra, Öğrenme ve Gelişim Programı kapsamında okuma tiyatroları, söyleşiler, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi yan etkinlikler de gerçekleştirilecek.

 

İstanbul Tiyatro Festivali'nin geçen sene Golden Mask Rus Sahne Sanatları Festivali ile başlayan işbirliği bu yıl Rusya'dan 4 farklı yapımla devam edecek.

 

 

GENCO ERKAL'DEN 3 FARKLI OYUN

 

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Flaman Kültür Bakanlığı'nın desteği ve Belçika merkezli Platform 0090 ortaklığında üç yapım, İstanbul Tiyatro Festivali seyircisiyle buluşacak.

 

Ayrıca, Türk tiyatrosunun ulu çınarı Genco Erkal üç ayrı oyunuyla festival kapsamında seyirci karşısına çıkacak. Festivalin Öğrenme ve Gelişim Programı kapsamında Genco Erkal'ın 60'ıncı, Dostlar Tiyatrosu'nun '50'nci Yılı'na Saygı' konulu bir sempozyum düzenlenecek.

 

Bu yılki kampanyası 'Hayat Tersyüz' olarak belirlenen festival kapsamında 1 Aralık'a kadar yerli ve yabancı oyunlar ve çeşitli etkinlikler, farklı mekânlarda tiyatroseverlerle buluşmaya devam edecek.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.