Gürcü kız kardeşlerden keyifli bir ilk albüm: 'Alaca'

Gürcü dilinde üç kız kardeş anlamına gelen 'Samida', 2016 yılında Gürcü Müziği'nde geleneksel olarak var olan polifonik şarkı söyleme üslubunu yaşatmak ve yeni üretimler ortaya koymak amacıyla Yudum Şahin, Damla Şahin ve Tamara Şahin kardeşler tarafından kuruldu.

2017 yılında bir müzik topluluğuna dönüşerek 2019 yılında ilk albümleri olan Alaca'yı Kalan Müzik etiketiyle müzikseverlerin beğenisine sundu.

 


Topluluk, farklı coğrafyalarda yaşayan halkların müzik üretimlerini kendilerine özgü bir yorum ve düzenleme anlayışıyla seslendiriyor. Topluluğun ilk albümü Alaca'nın ilham kaynağı ise farklı müzik disiplinlerinden gelen müzisyenlerin bir araya gelmesiyle oluşan ahenk ve renk birlikteliği oldu.

Polifonik vokal performanslarına ek olarak geleneksel sazlarla dünya sazlarını aynı yaklaşımla harmanlayıp dinleyicilerine sunan müzik grubunda Yudum Şahin panduri, viyolonsel ve vokalle, Damla Şahin salamuri ve vokalle, Tamara Şahin keman ve vokalle, Efgan Rende gitarla, Ali Kazım Akdağ bağlama ailesiyle, Baran Aşık balabanla, Burak Demir basgitarla, Ersen Killik perküsyonla ve İlhan Özgür akordeonla eşlik ediyor. Topluluğun müzik direktörlüğünü Ali Kazım Akdağ üstleniyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.