TİYATRO Haber Girişi : 25 Mart 2019 00:03

'Herkes Tek Başına Ölür' yeniden izleyici karşısında

Nesrin Kazankaya'nın, Hans Fallada'nın aynı adlı romanından uyarlayıp 3 Ekim 2018'de Tiyatro Pera'da prömiyerini yaptığı 'Herkes Tek Başına Ölür' oyunu, 29 ve 30 Mart'ta tiyatroseverlerle yeniden buluşuyor.
Tiyatro Pera'nın, Hans Fallada'nın Herkes Tek Başına Ölür romanından uyarlayıp aynı isimle sahneye koyduğu oyunu, bu ayın sonunda bir kez daha sanatseverlerle buluşacak.

Dramaturjisini Şafak Eruyar'ın, kostümünü Fatma Öztürk'ün, dekorunu Merve Yörük'ün, ışık ve yönetmen yardımcılığını Zeynep Özden'in yaptığı oyunda birbirinden usta oyuncular yer alıyor.

Çağdaş Alman edebiyatının önemli yazarlarından Hans Fallada'nın gerçek bir olaydan yola çıkarak yazdığı Herkes Tek Başına Ölür adlı romanı, 2. Dünya Savaşı yılları Nazi Almanya'sına tanıklık ediyor.

Yıl 1940. Berlin'de, sıradan bir işçi karıkocanın, Nazi yönetimine karşı yürüttükleri olağandışı ve alışılmadık direnişleri anlatılıyor. Romanda Otto ve Anna Quangel çiftinin günlük, sıradan yaşamlarının, cepheden gelen bir telgrafla aniden altüst oluşu işleniyor. Tek oğullarını savaşa kurban veren çift için yaşam, artık eskisi gibi değildir. Karıkoca, 200'den fazla, el yazısıyla yazılmış, Nazi karşıtı kartpostal ve mektupları, 1940-42 arasında Berlin'in dört bir yanına dağıtırlar. Kısa sürede polisiye bir takibin içinde bulurlar kendilerini.

Murat Göksu, Nesrin Kazankaya, Rüştü Onur Atilla, Başak Meşe, Zeynep Özden, Oğuz İşçi, Dilşah Demir, Mustafa Sevim ve Doğan Akdoğan'ın oynadığı Herkes Tek Başına Ölür, 29-30 Mart, 13 Nisan (20.30) ve 14 Nisan'da (18.30) İstanbul, Blackout Şişli Sahnesi'nde oynayacak.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.