GÜNDEM Haber Girişi : 21 Kasım 2019 19:17

Sanatçı dostları Yıldız Kenter'i anlattı

Önceki gün hayatını kaybeden ve alkışlar eşliğinde son yolculuğuna uğurlanan usta oyuncu Yıldız Kenter'i, Nevra Serezli'den Sumru Yavrucuk'a sanatçı dostları anlatıyor.
Aşiyan Kabristanı'nda toprağa verilen oyuncu Yıldız Kenter hakkında belediye başkanı, kültür bakanı ve sanatçı dostları ne dedi?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kenter Tiyatrosu'nda yaptığı konuşmada, 91 yaşında hayatını kaybeden Yıldız Kenter için şu ifadeleri kullandı:

EKREM İMAMOĞLU: "CUMHURİYET'İN YILDIZI"

"İstanbulumuzun, devletimizin, milletimizin başı sağ olsun. Bu insanlar kaybolmaz, bir yıldız olarak kalırlar. Yıldız Kenter öyle birisiydi. Anadolu'da çok saygın, özel kadınlar, tarihler boyu var olmuştur. Yıldız Kenter de Anadolu'nun yetiştirdiği en saygın, en özel kadınlardan birisi olarak tarihe geçmiştir. Ben Anadolu oyununun simgesi olarak, kendisini ifade etmiştir diye düşünüyorum. Güzel toprakların ruhunu yansıtan bir insandan söz ediyoruz. Hayatını sanata, ülkeye adamış bir insandan bahsediyoruz. Bu güzel tiyatronun varlığını bize emanet etmiş birisinden bahsediyoruz. Kenter Tiyatrosu'nu yaşatmak sorumluluğumuzdur, vazifemizdir. Ailesiyle başlatmış olduğumuz sürecin sağlığına yetişmesini çok arzu ederdik. En hızlı şekliyle alkışlarınızın dinmeyeceği bir salonu İstanbul'a hediye etmek istiyoruz. Elbette ki tüm maneviyatını koruyarak, ismine layık, özgün biçimiyle, ilelebet var olacak teminatıyla İstanbul halkına hediye ediyoruz. Kesinlikle hiç sönmeyecek bir yıldızdan bahsediyoruz. Cumhuriyetin yıldızından bahsediyoruz. Nice imkânsızı başarmış, gerektiğinde ülkesine, insanlarına umut vermiş, sanatın varlığının en zor koşullarında bile simgesi olmuş bir insandan bahsediyoruz. Hem bizleri, hem de yakın arkadaşlarının azmiyle sorumluluğumuzu yerine getireceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın."

MEHMET NURİ ERSOY: "EMANETİNİ YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da şöyle konuştu:
"Tabii ki tiyatro sahnesi her açıldığında, onun sözlerini, onun mimiklerini öğrencilerinde görmeye devam edeceğiz. Onun emanetine sahip çıkmaya, taze tutmaya, yaşatmaya devam edeceğiz. Her ne kadar belediye başkanımız söylediyse de, biz de Devlet Tiyatroları'nın sahne sayısının artırılmasıyla ilgili çalışıyoruz. Biz de Devlet Tiyatroları olarak bu sahneyi ihya edeceğimizi aileye iletmiştik. Yıldız Kenter hanımefendiyi saygıyla anıyoruz. Allah'tan rahmet, ailesine sabırlar diliyoruz.

NEVRA SEREZLİ: "GÖZÜMÜ AÇTIM, YILDIZ-MÜŞFİK KENTER'LE TANIŞTIM"

Törene katılan oyuncu Nevra Serezli ise, şunları söyledi:
"Tiyatronun temel taşlarından biri. Ben gözümü açtım, Yıldız ve Müşfik Kenter ile tanıştım. 1963 senesinden beri her oyununu izledim. Beraber İngiltere'de bir oyun oynama şerefine nail oldum. Her zaman, çok hayranlıkla izlediğim bir sanatçıydı. İyi bir usta ve hocam da oldu bir sene. Bazı insanlar var ya hani, 'onlar hiçbir zaman gitmezmiş' gibi düşünülür, Yıldız Hocamın gidişi böyle çok şok etti beni. Çünkü o hep vardır, hep bu tiyatroda şu perde açılacaktır, biz de arkaya kulise gidip onu öpeceğiz ve kutlayacağız, o da bizi karşılayacak gibi geliyor. Bu son yıllarda çok fazla değer kaybettik."

MELEK BAYKAL: "ONUN İZİNDEN GİTMELİYİZ"

Oyuncu Melek Baykal da, "Sanata, sanatına ve hayata çok değer verdiğini biliyorum. Benim için çok yüceydi. Yıldız Kenter bir Cumhuriyet kadınıydı. Onun izinden gitmemiz gerekiyor" dedi.

SUMRU YAVRUCUK: "HOCALARIN HOCASINI, CANIMIZI KAYBETTİK"

Yıldız Kenter'i anlatırken gözyaşlarını tutamayan oyuncu Sumru Yavrucuk ise, "Türk tiyatrosunun başı sağ olsun. Kuşkusuz en önemli tiyatro insanımızı, hocaların hocasını, canımızı kaybettik. Bütün hayatı sevgi ve bu sevgiyi yaymakla geçti. Onu düşündüğüm zaman sevgisini ve sanata tutkusunu hatırlıyorum" diye konuştu.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.