SÖYLEŞİ Haber Girişi : 15 Ağustos 2018 00:03

Serap Çiftçi ile Yelovskih'den muhteşem düet

10-12 Ağustos’ta Rusya’nın başkenti Moskova’daki Krasnaya Presnya Parkı’nda düzenlenen Türkiye Festivali çerçevesinde Antalya Devlet Opera ve Balesi sanatçısı mezzo soprano Serap Çiftçi ile Rus sanatçı Aleksandr Yelovskih düet yaptı.
Serap Çiftçi ile Aleksandr Yelovskih'in geçen yılki Türkiye Festivali'nde de düet yapmışlıkları var. Bu yıl Çiftçi hem en ünlü Türk müzik eserlerini, hem de Rusça parçaları seslendirdi.

Ses sanatçısının Rus izleyicilerle beraber seslendirdiği şarkılar arasında "Oçi Çorniye" ("Kara Gözler"), "Katyuşa" ve "Podmoskovnıye Veçera" ("Moskova Bölgesi Akşamları") gibi Rusya'da çok popüler ve sevilen parçalar da yer aldı.

Rusça şarkıları seslendirmenin kolay olup olmadığı sorusunu yanıtlayan sanatçı, "Benim için çok kolay, çünkü çok seviyorum. Biraz Rusça da öğrenmeye çalışıyorum yavaş yavaş" şeklinde konuştu."RUS KIZIL ORDU KOROSU'NUN HEP HATIRLANMASINI İSTİYORUM"

Bu yıl Türkiye Festivali'ndeki konserini, Aralık 2016'da uçak kazasında hayatını kaybeden Aleksandrov Rus Kızıl Ordu Korosu ve Dans Topluluğu'ndan meslektaşlarına adayan Çiftçi, bu adımını şu şekilde yorumladı:
"Kızıl Ordu Korosu'nu tüm dünya gibi ben de çok seviyorum. Sanat hep güzellikten yanadır, insanlara güzellik vermek için vardır. Onların bu elim ve üzücü kazada ölmeleri bütün dünya gibi beni de çok üzdü. Onların hep hatırlanmasını istiyorum. Bu yüzden Rusya'da konser verirken onların tekrar anımsanması ve onlar için dua edilmesi için böyle bir şey yaptım. İnşallah duyuyorlardır."

"SEVGİ HER ŞEYİ DÖNÜŞTÜREBİLİR"

Çiftçi, Rus-Türk ilişkilerinde sanat ve müziğin rolünün sorulması üzerine, "Benim inancım dünyayı iyi edecek şeyin sevgi, sanat, hoşgörü ve barış olduğudur. Bunun için çalışmak lazım, çünkü insanların kalbinin sıcaklığı her şeyi değiştirebilir. Sevgi her şeyi dönüştürebilir, ben buna inanıyorum, o yüzden sanata emek vermemiz gerekir diye düşünüyorum" cevabını verdi.

"RUSLARI ÇOK SEVİYORUM, ÇOK GÜZEL KALPLİ İNSANLAR"

Kariyeri boyunca Latin Amerika ve Afrika dahilinde birçok ülkede sahne alan Türk sanatçı, konser vermeyi en çok hoşlandığı ülke sorulunca, "Rusya'yı çok seviyorum gerçekten, Rus insanlarını çok seviyorum, çünkü onları çok güzel kalpli buluyorum. Çok naif ve kanaatkâr insanlar" dedi.YELOVSKIH: "TÜRKİYE'DE SERAP'LA BERABER SAHNE ALSAK ÇOK GÜZEL OLURDU"

Türkiye'de Türkçe parçalar seslendirmek isteyip istememesi sorulması üzerine, Aleksandr Yelovskih, "Aslında daha önce de buna benzer bir şey yapmıştım, Ermenistan'da Ermenice, Belarus'ta Belarusça parçalar seslendirmiştim. Ayrıca Çin'de Çinli sanatçı ile beraber sahne almışlığım var. Tabii ki Türkiye'ye gelip Türkçe parçalar seslendirmek çok isterdim, özellikle de Serap ile beraber sahne alsak çok güzel olurdu" cevabını verdi.

Çiftçi gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde konser veren Rus sanatçı ve şarkı yazarı Aleksandr Yelovskih'in, henüz Türkiye'de sahne almasa da Kemer'de tatilin keyfini çıkarmışlığı var.

Çiftçi ile beraber çalışmaktan çok hoşlandığını dile getiren Rus sanatçı şunları söyledi:
"Biz hemen çok iyi anlaşmaya başladık, hızlıca arkadaş olduk, ortak provalarımız çok güzeldi. Serap, Rusça parçaları mükemmel seslendiriyor. Onun gibi profesyonellerle beraber çalışmak çok hoşuma gitti, ülkemizde onunla düet yapmak benim için büyük bir şeref. Türkiye'de de bir gün onunla beraber sahne alacağımızı umuyorum."

(Sputnik)
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.