FESTİVAL Haber Girişi : 15 Kasım 2019 18:39

Sessiz Sinema Günleri'nde bir ilk: Osmanlı'dan görüntüler

6. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Görüntüler isimli bölümünde arşiv görüntüleriyle ilk kez seyirci karşısına çıkacak.
Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, sinemanın ilk dönemine adanmış Türkiye'deki ilk ve tek film festivali olarak altıncı yılında 4–8 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek.

Akbank Sanat Merkezi, Institut français, Kadıköy Sineması ve Bina'da gerçekleşecek festivalde, geleneğe dönüşen Osmanlı İmparatorluğu'ndan Görüntüler bölümünde bu kez filmlerin dünya prömiyeri yapılacak.

Festivalin ilk yılından itibaren özenle hazırlanan ve dünyanın farklı arşivlerinden derlenen Osmanlı İmparatorluğu'ndan Görüntüler bölümü bu yıl da ülkemiz sinemasına ve tarihine ışık tutacak birbirinden dikkat çekici uzun ve kısa metraj filmlerden oluşuyor.

1915'LERDE BOĞAZ TURU

Bu seneki programda Library of Congress arşivinde bulunan eski İstanbul görüntüleri dünyada ilk kez seyirciyle buluşuyor. Boğaz Turu (Trip on the Bosphorus, 1915) yüzyıl önce yapılmış bir Boğaz turunu görüntülerken, yine aynı arşivden keşfedilen bir başka film ise Robert Koleji, yani bugünkü Boğaziçi Üniversitesi kampüsünün 1921'deki görüntülerini içeriyor.

Diğer kısa haber filminde ise Gül Baba Türbesi var. Bu bölümde yer alan uzun metraj Macar filmi 'Denizcinin Hazinesi' (Az Aranyember, 1918) Tuna Nehri'ndeki bir gemide çalışan yetenekli ve cesur denizci Timar'ın öyküsünü anlatıyor.

Ayrıca bu bölümde, Türkiye'nin tiyatro ve sinema alanındaki öncüsü Muhsin Ertuğrul'un kayıp olduğu sanılan 1927 yapımı filmi 'Tamilla' da ilk kez İstanbullu seyirciyle buluşacak.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.