SİNEMA Haber Girişi : 04 Mart 2020 00:55

Tecavüzle suçlanan Roman Polanski'ye ödül töreninde protesto

Fransa'nın Oscar'ı olarak bilinen Cesar Sinema Ödülleri töreninde, tecavüzle suçlanan Roman Polanski'ye en iyi yönetmen ödülü verilmesi üzerine birçok sanatçı ve davetli salonu terk etti.
Başkent Paris'te düzenlenen törende, bu yıl 45.'si gerçekleştirilen etkinlikte Fransız yönetmen Ladj Ly'in yönettiği Les Miserables en iyi film ve en iyi montaj ödüllerine layık görüldü. Filmde rol alan Alexis Manenti'ye de en iyi umut veren erkek oyuncu ödülü verildi.

SANATÇI VE DAVETLİLER SALONU TERK ETTİ

Tecavüzle suçlanan Polonya asıllı Fransız Roman Polanski, J'accuse filmiyle en iyi yönetmen ödülünü aldı. Filme en iyi uyarlama senaryo ödülü de verilirken, Polanski ödülü almak için sahneye çıktığında birçok sanatçı ve davetli salonu terk ederek tepkilerini gösterdi.

En iyi erkek oyuncu ödülü ise Roubaix, une lumiere d'Arnaud Desplechin filminde rol alan Roschdy Zem'e verildi. Anais Demoustier de, Alice et le Maire filminde gösterdiği performansla en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.

PARASITE'E EN İYİ YABANCI FİLM ÖDÜLÜ

Nicolas Bedos'un yönettiği La Belle epoque en iyi senaryo ödülüne layık görülürken, en iyi yabancı film ödülü ise Güney Koreli yönetmen Bong Joon-Ho'nun Parasite adlı yapıtına verildi.

Mounia Meddour'un yönettiği Papicha filminde gösterdiği performansla Lyna Khoudri de, en iyi umut veren kadın oyuncu ödülüne layık görüldü.

EN İYİ ANİMASYON, EN İYİ KISA FİLM, EN İYİ BELGESEL FİLM ÖDÜLLERİ

En iyi animasyon filmi ödülü Jeremy Clapin'in J'ai perdu mon corps, en iyi kısa film ödülü Lauriane Escaffre ve Yvonnick Muller'in Pile Poil ve en iyi belgesel film ödülü Yolande Zauberman'ın yapıtlarına gitti.

Paris'te etkinlik öncesi de tecavüzle suçlanan Polanski'nin protesto edildiği bir gösteri yapıldı.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.