SÖYLEŞİ Haber Girişi : 27 Eylül 2018 14:42

'Ünlü olduktan sonra sosyete beni dinlemek zorunda kaldı'

Türk müziğinin efsanevi ismi Selda Bağcan, "Yıllar evvel solcu ve komünist diye sevmezler demiştim, doğru. Ama dünyaca ünlü olduktan sonra sosyete de ister istemez bana kulak vermek zorunda kaldı" dedi.
Türk rock'ının usta ismi Selda Bağcan, BBC'ye verdiği röportaj sonrasında kendisini yere göğe koyamıyor gibi algılanmasını şu sözlerle açıkladı:
"Sorma, hâlâ aklıma geldikçe garipsiyorum durumu. Bir taraftan gülüyorum ama bir taraftan da üzüldüm. Sosyal medya çalkalandı. ‘Aleyna Tilki'nin yaşlısı' dediler. O yoruma çok güldüm bak. Orada gazetecinin soruları ekrana yansımayınca ben durduk yere kendimi övüyor pozisyonuna düştüm."

'40 YILIN 40 ŞARKISI - 2' ALBÜMÜ

Önümüzdeki yıl '40 yılın 40 şarkısı 2' adlı albümünü çıkaracak olan Bağcan, "Bir tarafı 20 rock şarkıdan, diğer yanı 20 deyişten oluşacak. Bugüne kadar 400 şarkı söylemişim. İçlerinden 240 şarkı seçtim. Seri devam edecek ve sonunda özel bir arşiv oluşacak" dedi.

"DÜNYACA ÜNLÜ OLDUKTAN SONRA SOSYETE DE DİNLEMEK ZORUNDA KALDI"

"Solculuğuma rağmen beni her kesimden insan dinliyor. Son birkaç yıldır kitlem daha da genişledi" diyen sanatçı, "Yıllar evvel solcu ve komünist diye sevmezler demiştim, doğru. Ama dünyaca ünlü olduktan sonra sosyete de ister istemez bana kulak vermek zorunda kaldı" şeklinde konuştu.

"HEP MERAK ETMİŞİMDİR, 'YALNIZLIK NASIL BİR HİS' DİYE"

"20 yaşımdan beri hiç yalnız kalmadım. Hayatımda hep birileri oldu" diyen Bağcan, "Ben hiç yalnız kalmadım. Hatta hep merak etmişimdir, ‘Yalnızlık nasıl bir his?' diye. Hiç yaşamadım çünkü. Şimdi de hayatımda biri var ama paylaşmam. O benim özelim" dedi.

"BEN DİYORUM AMA, SEN YAZABİLECEK MİSİN?"

Muhabirin "'Yaz Gazeteci' sizinle özdeşleşmiş bir şarkı ve geleneksel olarak her konserinizde son kısmının sözlerini güncelleyerek söylüyorsunuz. Şu anki duygunuzla doğaçlama bir dize ekleseniz ne derdiniz?" sorusuna, Bağcan, "İş Bankası'na el koymak isteyenleri de yaz gazeteci" derdim. Ben diyorum ama, sen yazabilecek misin?" ifadelerini kullandı.

"BENİM UFACIK BİR YAŞAMIM VAR"

"Herkes saldırı halinde. Şu fotoğraf olayından yıldım. Eskiden de vardı ama çok arttı. Bu fotoğraf çekme işini kim icat ettiyse, ne diyeyim ona bilmiyorum. Vallahi yıldım. En büyük şikâyetim bu. Sadece ben değil, tüm sanatçılar şikâyetçi bence bu durumdan" diyen Bağcan tek lüksünün '40 adet kedisi' olduğunu söyleyerek şunları ifade etti: 
"Benim ufacık bir yaşamım var. Tek lüksüm kedilerim. 20 kedim burada, 20 kedim de Bodrum'daki evimde. Onlara biraz para gidiyor tabii, bunun dışında hiçbir lüksüm yok.Hayatım maddi sıkıntılar içinde geçti. Son birkaç yıldır biraz daha rahatım. Ayrıca sigortadan emekliyim ve annemden dolayı yetim maaşım var. Başka hiçbir iş yapmasam onlar yeter bana. O kadar mütevazı bir hayat yaşıyorum. Çok sıkıştığım yerde kedilere makarna yaparım gerekirse. Başka da bir şeye ihtiyacım olmaz."

(Posta / Oya Çınar)


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.