EDEBİYAT Haber Girişi : 13 Kasım 2019 00:30

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü 'Sus Barbatus!'un

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü 'Sus Barbatus!'un
Bu yılki 'Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü'ne, 'Sus Barbatus!' isimli eseriyle yazar Faruk Duman değer görüldü.
'Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü'ne bu yıl 'Sus Barbatus!' adlı kitabıyla Faruk Duman değer görüldü.

38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen ödül töreninde, Cevdet Kudret'in hayatıyla ilgili kısa bir film de izletildi.

Ödülünü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Rektörü Handan İnci'nin takdim ettiği Duman, burada yaptığı konuşmada, aynı eseriyle Orhan Kemal Roman Ödülü de aldığını belirterek, "Çok önemli, çok değer verdiğim, edebiyatımızı bugün canlı tutan, edebi değerlerimizi koruyan ve simgeleyen bir jüri var. Bu çok önemli. Ödül aslında bir kitabın daha çok duyulmasına ve okunmasına aracı olabilir ama seçici kurul, benim çok kıymet verdiğim, takip ettiğim ve çok şeyler öğrendiğim bir seçici kurul" dedi.

OĞUZ DEMİRALP: "DUYARLI VE MASALSI BİR DİL"

Ödülün gerekçeli kararını okuyan Seçici Kurul Üyesi Oğuz Demiralp de Duman'ın Türk edebiyatına çok değerli bir katkı sunduğuna dikkati çekerek, "'Sus Barbatus!' romanı, insanın doğaya yıkıcı hükmedişini anlattığı, duyarlı ve masalsı bir dil kurduğu, etkileyici bir toplumsal arka plana dayandığı ve metinlerarası ilişkileriyle güçlü bir başyapıt oluşturduğu için ödüle değer bulunmuştur" ifadelerini kullandı.

MSGSÜ ve TÜYAP'ın işbirliğiyle, beş ayrı dalda her yıl dönüşümlü olarak verilen 'Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü'nün seçici kurulunda Fatih Altuğ, Oğuz Demiralp, Handan İnci, Asuman Kafaooğlu Büke ve İbrahim Yıldırım yer aldı.

Seçici kurul, ödül töreninin ardından gerçekleştirilen 'Roman, Nereye Kadar?' konulu panelde "roman" türünü ele aldı.

FARUK DUMAN HAKKINDA

Ardahan'da 1974'te doğan ve Ankara'da, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü'nden mezun olan Faruk Duman, 2000-2003 arasında Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi Sanat Bölümü'nde çalıştı. Duman, ilk kitabı 'Seslerde Başka Sesler'i 1997 yılında yayımlarken, 2003-2018 arasında da Can Yayınları Türk Edebiyatı editörlüğü yaptı.

'Av Dönüşleri' kitabıyla 2000 Sait Faik Hikaye Armağanı'nı, 'Keder Atlısı' ile Haldun Taner Öykü Ödülü'nü, 'İncir Tarihi' ile Yunus Nadi Roman Armağanı'nı kazanan yazar, çocuk kitapları, denemeler yayımlarken, yurtiçi ve yurtdışında pek çok seçkide eserleriyle yer aldı.

Arkadaşlarıyla birlikte Sarnıç, Öykü Gazetesi gibi süreli yayınlar çıkardı.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.