TİYATRO Haber Girişi : 04 Mart 2020 01:15

Devlet Tiyatroları'na ilgi artıyor

Devlet Tiyatroları'na ilgi artıyor
Son zamanlarda Türk tiyatro seyircisinde fark edilir bir artış yaşandığını belirten Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, "Devlet Tiyatroları'nın sanatsal kalitesi açısından çok iyi bir dönem geçirdiğimizi söyleyebilirim" dedi.
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, bu yıl 70. yılı kutlanan Devlet Tiyatroları'nın Türkiye'nin en önemli kültür sanat kurumlarından olduğunu, 70. yılda başarılı işlere imza attıklarını, bu sene Devlet Tiyatroları'na 10 yeni sahne kazandırdıklarını belirterek, "Devlet Tiyatroları'nın 70. yılı oldukça bereketli geçiyor" dedi.

"ÖNCEKİ YIL KADIN YAZARLARIMIZIN ESERLERİNİ SAHNELEDİK"

Mustafa Kurt, pek çok uluslararası ve ulusal tiyatro festivaline ev sahipliği yaptıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:
"Devlet Tiyatroları, yılda 150 oyun çıkarıyor. Bu yıl yerli yazarlarımızın eserlerine daha fazla önem verdik. Bir önceki yıl, kadın yazarlarımızın eserlerini sahneledik. Bu eserleri, kadın yönetmenlerimiz yönetti. Ankara'da yerli yazarlar, klasik oyun haftaları düzenledik. Seyirci sayımız oldukça arttı. Cumhuriyet'in 100. yılında yüzüncü sahneyi açmayı hedefliyoruz. Şu anda 77 sahnemiz var."

"SANATSAL KALİTE AÇISINDAN ÇOK İYİ BİR DÖNEM GEÇİRİYORUZ"

Devlet Tiyatrolarının gündüz prova yapıp gece oynadığını, başka bir ekibin turneye gittiğini, neredeyse 24 saat çalışan bir kurum olduğunu anlatan Kurt, şöyle devam etti:
"Türkiye'nin her yerine yetişmeye çalışıyoruz. Yerel yönetimler de bizi davet ediyor. Yetişmekte zorlanıyoruz. Çok verimli, çok güzel, iyi bir sezon geçiriyoruz. Devlet Tiyatroları'nın 70. yılında yeni sahnelerin açılması, müthiş bir heyecan oluşturdu. Seyir, seyirci ve Devlet Tiyatroları'nın sanatsal kalitesi açısından çok iyi bir dönem geçirdiğimizi söyleyebilirim."

Kurt, İstanbul'daki 5 sahneye 5 sahne daha ilave ettiklerini, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nda seyirci patlaması yaşandığını vurgulayarak, Ankara'ya da, gelecek birkaç ay içinde 2 sahne daha kazandıracaklarını belirtti.

"ANKARA'DA OYUNLARIMIZ KAPALI GİŞE OYNUYOR"

Kurt, Türk tiyatrosuna yeni yazarlar kazandırmak için teşvik imkânları sağlandığına dikkati çekerek, üniversitelerin yazarlık bölümü öğrencileriyle atölye çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

Öğrencilerin oyunlarını ilk defa Devlet Tiyatroları'na dahil ettiklerini belirten Kurt, "Ne kadar çok yeni yazar olursa Türk tiyatro edebiyatı da o kadar zenginleşir. Yerli yazar sayımızı artırmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kurt, mart ayı sonunda 2020-2021 sezonunun ilk tur oyunlarını seçmiş olacaklarına işaret ederek, "Son zamanlarda Türk tiyatro seyircisi sayısında fark edilir bir artış yaşanıyor. Ankara'da 10 sahnemiz var ve oyunlarımız kapalı gişe. Her akşam neredeyse 5 bin seyirciyi ağırlıyoruz. Bizim çok iyi, tiyatroyu takip eden bir seyircimiz var. Tiyatro seviliyor. Tarımda, ticarette, sanayide gelişebilirsiniz ama gelişimin en önemli ayaklarından biri de kültür-sanattır. Kültür-sanat eksik kalırsa görgümüzde, bilgimizde eksiklik olur. Paranız vardır ama görgünüz, kültürünüz yoktur. O yüzden kültür-sanat, insanın can suyudur. Türkiye'de bunun geliştiğini düşünüyorum. Seyircinin yoğun ilgisinden onu anlıyorum" diye konuştu.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.