DİZİ Haber Girişi : 19 Kasım 2019 00:36

Reha Özcan: 'Ecevit ve Che Guevara'yı oynamak isterdim'

Reha Özcan: 'Ecevit ve Che Guevara'yı oynamak isterdim'
"Türkiye artık ekonomik, siyasi ya da gündelik hayattaki sosyolojik baskılara boyun eğmiyor" diyen ünlü oyuncu Reha Özcan, siyasi liderlerden Ecevit, Che Guevara ve Fidel Castro gibi isimleri canlandırmak istediğini söyledi.
'Mucize Doktor' dizisinde başhekim Adil karakterini canlandıran tiyatrocu Reha Özcan, diziyi, tiyatro hayatını, çocukluğunu ve Türkiye gündemine dair soruları yanıtladı.

Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cimin'e konuşan Özcan'ın röportajının bir kısmı şöyle:

Bugün Türkiye’nin gündemine baktığınızda gördüğünüz şey nedir?
Türkiye artık kendisine sunulan kadere tepki gösteriyor. Ekonomik ve siyasi politikalara ya da gündelik hayattaki sosyolojik baskıya karşı boyun eğmiyor. Hem katalizör hem yol gösterici anlamında sanatın görevi çok önemli. Yaşama sevincini ve keyif alanlarını genişleten önerilerle sanat, şu andaki Türkiye'ye çok faydalı olacak.

Peki, ülke gündemine baktığınızda son zamanlarda sizi en çok üzen konular neler?
Anlamlandıramadığım savaşlar, ekonomik krizler, üretimin yavaşlaması, insan hayatının vergilerle daha da zor hale getirilmesi ve ekonomik gelirin her geçen gün daha da düşmesi... Bunlar beni üzüyor.

Sosyal medyayla aranız nasıl? Tehlikeli buluyor musunuz?
Sosyal medyayı neden tehlikeli bulayım ki? Sonuçta sosyal medya, sanal gerçeklik üzerine kurulmuş bir yapı. Oradaki her şeyi ciddiye almamak gerekiyor. Tehlike başka yerlerde, bunlar tehlike değil.

Genç oyuncuları nasıl buluyorsunuz? Yeni jenerasyonda umut var mı?
Çok iyi oyuncular var. Ama bu şöyle bir şeydir: Bir konservatuvar sınıfı düşünün. Eğer ortalamanın üzerinde bir konservatuvarsa ve 40 öğrencinin yüzde 10'u başarılı olursa bu gelecek için büyük başarıdır. Vasat bir okulda da bu oranı yüzde 1'e düşürebilirsiniz.

Özgürlük sizin için ne ifade ediyor?
Benim için özgürlük, hayal ettiklerini yaşama, yaşama uyum sağlama ve bunun olumlu karşılıklarını görebilmektir.

Hiç siyasi bir lideri oynamak ister miydiniz? Eğer isteseydiniz bu isim kim olurdu?
Birçok lideri oynamak isterdim, ama seçmem gerekirse Türkiye’den Bülent Ecevit'i, dünyadan da Che Guevara ve Fidel Castro'yu oynamak isterdim.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.