KÜLTÜR-SANAT Haber Girişi : 19 Kasım 2019 00:04

Bilim dünyasında merak uyandıran keşif: 2 bin yıllık ‘yaratık' resimleri

Peru'nun And Dağları ile Pasifik Okyanusu arasında sıkışıp kalan çöl yaylalarında, ilk defa yapay zekâ kullanılarak iki bin yıl öncesine ait 'gizemli yaratık' resimleri keşfedildi.
Japonya’nın Yamagata Üniversitesi'nden bilim insanları, Peru'nun başkenti Lima'nın 400 km güneyindeki Nazca Platosu'nda yeni geoglifler keşfetti. Platonun batısında yeni bulunan ve boyutları 5 ila 100 metre arasında değişen 143 geoglif, hayvan ve diğer canlıların yanı sıra kare kafalı 'gizemli yaratıkları' betimliyor.

Saha çalışmalarının yanı sıra üçboyutlu verilerin analizi sonucunda keşfedilen geogliflerden biri ilk defa yapay zekâ kullanılarak tespit edildi. Bazı çizimlerde insanlara benzeyen, ancak kare kafalı olan 'yaratıklar' ve çift başlı yılanlar görülüyor.

BİLİM İNSANLARININ YANITINI ARADIĞI SORU

Geogliflerin M.Ö. 100 ila M.Ö. 300 arası döneme ait olduğu tahmin ediliyor.

Nazca Platosu'ndaki gizemli çizimleri ilk olarak 16. yüzyılın ortalarında kıtayı 'fetheden' İspanyollar keşfetmişti.

1939 yılında Perulu arkeolog Toribio Xesspe'in yeniden keşfettiği geoglifler, aynı yıl ABD'li tarihçi Paul Kosock tarafından havadan fotoğraflandı. Paul Kosok'un fotoğraflarından beri, bilim dünyası şu soruların yanıtını arıyor: Bu dev şekilleri kim, nasıl ve hangi amaçlarla çizdi?

Arkeologlar ve tarihçiler arasında, Nazca'daki antik uygarlığın temsilcilerinin bazıları yüzlerce metrelik devasa geometrik şekilleri nasıl çizdikleri konusunda fikir birliği bulunmuyor. Bilim insanları geoliflerin yerli halkın yaşamında nasıl bir rol oynadıkları konusuna da kafa yoruyor. Bunların gökyüzünde gözlemlenenleri sembolize ettiklerine dair tahminler var.

Alman yazar Erich von Däniken, 1968 tarihli 'Tanrıların Arabaları' adlı araştırma kitabında, bu dev şekillerin uzaylı zekâsının ürünü olduğunu öne sürmüştü.

Alman matematikçi Maria Reiche, şekillerin Güneş, Ay ve bazı yıldızların pozisyonunu yansıttığı, insanlara ne zaman ekinlerini ekmeleri, ne zaman tarlalarını sulamaları ve ne zaman ekini toplamaları gerektiğini hatırlattığını savundu. Ne var ki gizem, henüz tam manasıyla çözülebilmiş değil.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.