KİTAP Haber Girişi : 26 Temmuz 2021 06:01

Eski aşklar, eski şarkılar... Ve Nursen Demir'den 'Eski Bir Gramofon'

Nursen Demir'in yeni öykü kitabı 'Eski Bir Gramofon', yakın tarihimizin gündelik yaşamından kesitler sunan, okuyucuya "ah nerede o güzel günler" dedirten, birbirinden renkli ve çarpıcı, okuyucunun damağında buruk bir tat bırakan öykülerden oluşuyor.

Nursen Demir’in üçüncü öykü kitabı Eski Bir Gramofon, geçtiğimiz günlerde Başka Yerler Yayınları etiketiyle yayımlanarak okurlarıyla buluştu.

 

Yazarın önceki kitaplarında yer alan, 1960’lı yılların ortalarından günümüze değin uzanan öykü kahramanları ve temalarını Eski Bir Gramofon’da da görüyoruz.

 

Yazarın geçmişe duyduğu özlem, sadece kasabada değil, kentte geçen kimi öykülerinde de geçmişle bağlantı kurarak, okurları eski zamanlara doğru duygusal ve romantik bir yolculuğa çıkarıyor. Çünkü onun öykü kahramanlarına göre, ne bugünün aşkları aşka benziyor, ne dostlukları dostluğa benziyor.

 

Teknolojik gelişime koşut bir biçimde ekonomik-toplumsal değişimin getirdiği yozlaşma ve yabancılaşma duygusu, dokunduğu her şeyi bozup yok ediyor; saygıyı, sevgiyi, merhameti, masumiyeti ve mahremiyeti ortadan kaldırıyor.

 

Ve doğanın tahribatıyla beraber önce kuşlar gidiyor; sonra da o dönemin saygılı, incelikli, “bozulmamış” insanları... Ve ardından, onların aşkları, masalları, şarkıları...

 

Ve onlardan geriye sadece, öykülerini hiç unutmayacağımız, hep hatırlayacağımız, eski bir gramofondan dökülen nağmeler kalıyor.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.