SERGİ Haber Girişi : 04 Kasım 2019 17:59

Usta fotoğrafçılardan ‘Âşık Veysel Sergisi'

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, aralarında fotoğrafın ustaları Fikret Otyam, Ara Güler, Ozan Sağdıç gibi isimlerin eserlerinin de yer aldığı 'Ustaların Objektifinden Âşık Veysel Fotoğraf Sergisi'ni Ankaralı sanatseverlerle buluşturuyor.
Yunus Emre Enstitüsü ve Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nin ev sahipliğinde, Âşık Veysel’in doğumunun 125. yılı anısına açılacak sergi için 2009 yılında, Âşık Veysel’in torunu ve fotoğrafçı Nazender Süzer Gökçe ile gazeteci Gürsel Gökçe, 'Âşık Veysel’in orijinal ve o dönemde yaşayan fotoğrafçıların ıslak imzalı fotoğraflarından' bir koleksiyon oluşturdu.

"FİKRET OTYAM ÖNCÜLÜĞÜNDE EŞSİZ KOLEKSİYON"

Sergiyle ilgili bilgi veren Nazender Süzer Gökçe, 2009 yılında, gazeteci ve ressam Fikret Otyam'ın öncülüğünde bir sergi oluşturmak için yola çıktıklarını belirterek, "Eşsiz bir birikimle güzel bir koleksiyon oluşturduk" dedi.

"YERİ HALEN DOLDURULAMADI"

Sergide, sanat fotoğrafçıları Otyam, Güler, Ergun Çağatay, Sağdıç, İsa Çelik, Mustafa Türkyılmaz ile Anadolu Ajansı muhabirlerinin objektifinden orjinal imzalı fotoğrafların yer aldığını dile getiren Gökçe, "2010 yılından itibaren fotoğraf sergisini Ankara, Sivas, İstanbul, İzmir, Bursa Eskişehir ve Almanya’nın Nürnberg kentinde izlenime sunduk. Âşık Veysel, ozanlık geleneğinin son temsilcilerinden birisi olarak hayata gözlerini yumdu. Ondan sonra yerini doldurabilecek bir ozan yetişmedi; bundan sonra da yetişmesi zor artık" ifadelerini kullandı.

'Ustaların Objektifinden Âşık Veysel Fotoğraf Sergisi', pazartesi günü CSO'nun fuayesinde Ankaralıların beğenisine sunulacak.

Sergi açılışının ardından yönetmenliğini Uğur Işık'ın yaptığı 'Veysel' isimli konser de dinleyicilerle buluşacak.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.