SİNEMA Haber Girişi : 19 Ekim 2021 00:24

Bir Şeyh Bedreddin filmi: 'Hakikat'

Bir Şeyh Bedreddin filmi: 'Hakikat'
Şeyh Bedreddin'in hayat hikâyesine odaklanan 'Hakikat' filmi, bir dönemi ve Anadolu insanını anlamak için bir rehber niteliği taşıyor.
Bir Şeyh Bedreddin filmi: 'Hakikat'

'Hakikat' filmi, Osmanlı İmparatorluğu'nun duraklama döneminde önemli bir yere sahip olan Şeyh Bedreddin'in hayat hikâyesine odaklanıyor.

 

1415 yılında Çelebi Mehmet'in tahta geçtiği dönemde Şeyh Bedreddin İznik'te sürgündedir. Anadolu'da kargaşanın hüküm sürdüğü sırada Bedreddin, müridi Börklüce Mustafa ile kendisine Karaburun'da yeni bir hayat kurar.

 

Manisa Valisi'nin komutasında yaya azap askeri olan Ali Ferid ise Börklüce'yi öldürmeye çalışmaktadır ve bunu gerçekleştirmeye çalışırken esir düşer. Zeynep, ağabeyini öldürdüğü için Ali Ferid'in sağ olarak tutulmasına karşı çıkar. Ait olmadığı bir yerde yaşamak zorunda kalan Ali Ferid, Karaburun'a yönelen Osmanlı ordusunun karşısına çıkılacak olan savaşta, hakikat için savaşanlar arasında yer alır.

 

Yönetmen Hakan Alak

Senarist Hakan Alak, Ali Şahin

Oyuncular: Suavi, Bülent Emrah Parlak, Saygın Soysal

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.