İşte ilk yerli otomobil 'Devrim'

 • 11 / 1 İşte ilk yerli otomobil 'Devrim' 0

  Devrim otomobili, Eskişehir’de bulunan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ işletmesinin bahçesinde sergileniyor. Kente gelen turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Devrim otomobili, 5 Eylül 2017'te başlayan kapsamlı bakımının ardından camekânlı bölmeye alınarak yeni yerine konuldu.

 • 11 / 2 İşte ilk yerli otomobil 'Devrim' 1

  İşletmedeki müzede ayrıca otomobilin yapımında kullanılan kaynak motoru, matkap ve torna tezgâhları, imalat aşamalarının çekildiği fotoğraf makinesi, kumpas, pergel, cetvel, çizim masası, aracın kireç taşından maketi, yedek parçalar, Sivas'ta demiryollarında dökülmüş orijinal motor bloku ve çalışmaların görselleri de yer alıyor.

 • 11 / 3 İşte ilk yerli otomobil 'Devrim' 2

  Kente gelen turistler Devrim otomobilinin sergilendiği alanları gezerek bol bol hatıra fotoğrafı çektiriyor. Rehberler ise turistlere Devrim otomobilinin yapılış öyküsünü anlatarak bilgilendiriyor.

 • 11 / 4 İşte ilk yerli otomobil 'Devrim' 3

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tarih Bölümü'nde Öğretim Üyesi ve Devrim Arabaları Müzesi Tasarımcısı Dr. Cezmi Karasu (62), Devrim otomobili projesinin başarıyla tamamlanmasına karşın, o dönemin güçlü otomobil lobileri sayesinde seri üretime geçilemediğini söyledi.

 • 11 / 5 İşte ilk yerli otomobil 'Devrim' 4

  Türkiye Lokomotif Sanayii'nde (TÜLOMSAŞ) 24 yıl çalıştıktan sonra üniversite kadrosuna geçen Karasu, Devrim'in 48 mühendis ve 200 kadar işçiyle üretildiğini, 129 günlük bir hikâyeye sahip olduğunu ve proje aşaması hariç 90 günde tamamlandığını ifade etti.

 • 11 / 6 İşte ilk yerli otomobil 'Devrim' 5

  Karasu, Devrim'in yapılış sürecine ilişkin şu bilgileri paylaştı: "O dönem seri üretime geçilme kararı alınıyor, satış fiyatı ise o zaman 30 bin lira olarak belirleniyor. İş sürüncemede kaldığı için bir süre sonra da unutuluyor. Güçlü otomobil lobisinin etkisinde kalıyor.

 • 11 / 7 İşte ilk yerli otomobil 'Devrim' 6

  "İlk örnekleri çıkarıldı ama seri üretim için de ayrıca otomobil fabrikası kurmak gerekiyordu. Prototip için ayrılan paraya bile itiraz edenler fabrika için akıl almaz bir aleyhte kampanyalar düzenliyor. Devrim Cumhuriyet Bayramı'nda halkın önünde çıktı ama ayrı modelleri İstanbul ve Ankara'da gezdi. Güçlü lobi etkisiyle seri üretime ulaşamadı."

 • 11 / 8 İşte ilk yerli otomobil 'Devrim' 7

  Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nca ilk örneği tamamlanan yerli otomobilin çok sevindirici bir gelişme olduğunu ifade eden Cezmi Karasu, çok ciddi ve kararlı bir siyasi duruş sergilendiğini kaydederek, "Otomobil gibi, hatta uçak gibi ağır sanayi kurulmasını gerektiren sanayiler, özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde yapılacak işler siyasi iradenin çok kesin ve kararlı bir şekilde projenin arkasında durmasıyla ilgili. Daha sonra da yaşanan süreçlerde Türkiye'nin başından bir uçak fabrikası macerası da geçti. Yerli lokomotifler üretiminde de bulundum hep, o projelerin hep sağlam siyasi irade desteğine ihtiyacı var. Memnuniyetle görüyoruz ki bugün üretim aşamasına gelen yerli otomobil projesinin arkasında çok ciddi ve kararlı bir siyasi duruşu var. Dileriz ki bu Türkiye’yi çok ileri bir başka üretim alanlarına götürecek kapının aralanmasına yol açar" dedi.

 • 11 / 9 İşte ilk yerli otomobil 'Devrim' 8

  Dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in talimatıyla yapılan 4 yerli araçtan geriye kalan tek örnek olan beyaz renkli Devrim otomobili, 2018 yılında TÜLOMSAŞ müzesinde sergilenmeye başladı.

 • 11 / 10 İşte ilk yerli otomobil 'Devrim' 9

  Bahçedeki cam kabin içerisinde bulunan otomobili görmeye, sergilenmeye başladığı tarihten bu yana 300 bin kadar ziyaretçi geldi.

 • 11 / 11 İşte ilk yerli otomobil 'Devrim' 10

  Eskişehir'e gelen yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği Devrim otomobilinin yapılışı kadar hâlâ çalışır durumda olması da dikkat çekiyor.

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.