FESTİVAL Haber Girişi : 21 Kasım 2019 23:14

Kadın yönetmenlerin sayısını artırmak için yeni bir festival

Kadın yönetmenlerin sayısını artırmak için yeni bir festival
İlk kez düzenlenecek olan Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali, Ocak 2020'de başkent izleyicisiyle buluşacak.

Çankaya Belediyesi tarafından düzenlenecek olan kadın yönetmenlerin seslerini filmleriyle duyurabilecekleri bağımsız ve sürdürülebilir bir platform yaratmayı amaçlayan Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali, 18-22 Ocak 2020 tarihlerinde Ankaralı sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Farklı geçmişlerden, deneyimlerden ve kariyerlerden amatör ya da profesyonel kadın yönetmenlere sanatlarını icra edebilmeleri için etkileşim alanı sunmayı hedefleyen festivalin direktörlüğünü 'Mutluluk Festivali', 'Ahmet Muhip Dranas Edebiyat Şenliği' gibi birçok çağdaş sanat organizasyonunu yapan belgesel fotoğrafçı Volkan Atılgan üstleniyor. Program direktörü ise, 'Yağmurlarda Yıkansam', '12'ye 5 Kala' gibi filmlerin yönetmeni Gülten Taranç.


KADIN YÖNETMENLERİN SAYISINI ARTIRMAK

Geçen yıl festivallerde gösterilen 100 filmden 23'ü bir kadın tarafından yönetildi. Hollywood'un ürettiği filmlerde ise bu oran 100 filmde 4 kadın yönetmen. Türkiye’de ise 10 yönetmenden sadece 1'i kadın.

 

Sinemazon Kadın Filmleri Festivali, bu sayıyı artırmanın yollarından biri olarak festivalleri görüyor, festivallerde yaratılan sinerji ve buluşmaları destekleyen bir programla sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra, söyleşiler, atölyeler, seyircilerle yönetmenleri bir araya getirecek etkinlikler de yer alacak. Hem bu çalışmalar, hem de film gösterimlerinden sonra yönetmenlerle yapılacak soru-cevap seansları, festivalin YouTube kanalından ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek.


SENARYO YAZIMI İÇİN YARIŞMA

Festival kapsamında ayrıca, 'Senaryo Yazım Özendirme' yarışması düzenleniyor. Yarışmanın son başvuru tarihi 31 Aralık 2019.

Yarışmaya katılmak isteyenler sinemazon.org adresinden detaylı bilgiye ulaşabilir.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.