Yüzyıllara meydan okuyan bir yapı: Sümela Manastırı

 • 15 / 1 Yüzyıllara meydan okuyan bir yapı: Sümela Manastırı 0

  Trabzon'un Maçka İlçesinin Altındere köyü sınırları içinde, Altındere Vadisi'ne hâkim Karadağ'ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, halk arasında 'Meryem Ana' adıyla anılır.

 • 15 / 2 Yüzyıllara meydan okuyan bir yapı: Sümela Manastırı 1

  Vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunan yapı, bu konumuyla manastırların şehir dışında, ormanlarda, mağara ve su kenarlarında kurulma geleneğini sürdürmüştür.

 • 15 / 3 Yüzyıllara meydan okuyan bir yapı: Sümela Manastırı 2

  Meryem Ana adına kurulan manastırın 'Sümela' ismini 'siyah' anlamına gelen 'melas' sözcüğünden aldığı söylenmektedir. Bu ismin manastırın kurulduğu koyu renkli Karadağlar'dan geldiği düşünülmekteyse de, 'Sümela' kelimesi, buradaki Meryem tasvirinin siyah rengine bağlanabilmektedir.

 • 15 / 4 Yüzyıllara meydan okuyan bir yapı: Sümela Manastırı 3

  Rivayete göre, Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında (375-395) Atina'dan gelen Barnabas ve Sophranios isimli iki rahip tarafından kurulmuş olan manastır, 6. yüzyılda İmparator Justinianus'un manastırın onarılarak genişletilmesini istemesi üzerine, generallerinden Belisarios tarafından tamir edilmiştir.

 • 15 / 5 Yüzyıllara meydan okuyan bir yapı: Sümela Manastırı 4

  Sümela Manastırı'nın şimdiki durumuyla varlığını 13. yüzyıldan itibaren sürdürdüğü bilinmektedir. 1204 tarihinde kurulan Trabzon Komnenosları Prensliği'nden III. Alexios (1349-1390) zamanında manastırın önemi artmış ve fermanlarla gelir sağlanmıştır. III. Alexios'un oğlu III. Manuel ve sonraki prensler döneminde de Sümela yeni fermanlarla zenginleştirilmiştir.

 • 15 / 6 Yüzyıllara meydan okuyan bir yapı: Sümela Manastırı 5

  Doğu Karadeniz kıyılarının Türk egemenliğine girmesini takiben Osmanlı Padişahları pek çok manastırda olduğu gibi Sümela'nın da haklarını korumuşlar, bazı imtiyazlar vermişlerdir.

 • 15 / 7 Yüzyıllara meydan okuyan bir yapı: Sümela Manastırı 6

  Sümela Manastırı'nın 18. yüzyılda birçok bölümü yenilenmiş, bazı duvarlar fresklerle süslenmiştir. 19. Yüzyılda büyük binaların ilave edilmesiyle manastır, muhteşem bir görünüm kazanmış, en zengin ve parlak dönemini yaşamıştır.

 • 15 / 8 Yüzyıllara meydan okuyan bir yapı: Sümela Manastırı 7

  Bu dönemde son şeklini alan manastır, pek çok yabancı seyyahın ziyaret ettiği, yazılarına konu ettiği bir yer haline gelmiştir. Trabzon'un 1916-1918 yılları arasındaki Rus işgali sırasında manastıra el konulmuş, 1923'ten sonra tamamıyla boşaltılmıştır.

 • 15 / 9 Yüzyıllara meydan okuyan bir yapı: Sümela Manastırı 8

  Sümela Manastırı'nın başlıca bölümleri; ana kaya kilisesi, birkaç şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ile kutsal ayazma'dır. Bu yapılar topluluğu oldukça geniş bir alan üzerine inşa edilmiştir.

 • 15 / 10 Yüzyıllara meydan okuyan bir yapı: Sümela Manastırı 9

  Manastırın girişinde su getirdiği anlaşılan büyük su kemeri, yamaca yaslanmış durumdadır. Çok gözlü olan bu kemerin bugün büyük bölümü yıkılmıştır.

 • 15 / 11 Yüzyıllara meydan okuyan bir yapı: Sümela Manastırı 10

  Dar, uzun bir merdivenle manastırın ana girişine ulaşılmaktadır. Giriş kapısının yanında muhafız odaları bulunmaktadır. Buradan bir merdivenle iç avluya inilmektedir. Solda, manastırın esasını teşkil eden ve kilise haline getirilen mağaranın önünde çeşitli manastır binaları bulunmaktadır.

 • 15 / 12 Yüzyıllara meydan okuyan bir yapı: Sümela Manastırı 11

  Sağ tarafta kütüphane yer almaktadır. Yine sağda, yamacın ön yüzünü kaplayan büyük balkonlu bölüm, keşiş odaları ve misafir odaları olarak kullanılmıştır ve 1860 yılına tarihlenmektedir. Avlunun etrafındaki binalarda odalardaki dolapları, hücreleri, ocakları ile Türk sanatının etkileri de görülmektedir.

 • 15 / 13 Yüzyıllara meydan okuyan bir yapı: Sümela Manastırı 12

  Manastırın ana ünitesini meydana getiren kaya kilisesinin ve ona bitişik şapelin iç ve dış duvarları fresklerle donatılmıştır. Kaya kilisesinin içinde avluya bakan duvarda III. Alexios dönemine ait fresklerin varlığı tespit edilmiştir.

 • 15 / 14 Yüzyıllara meydan okuyan bir yapı: Sümela Manastırı 13

  Şapeldeki freskler ise 18. yüzyılın başlarına tarihlenmektedir ve üç ayrı devirde yapılan üç tabaka görülmektedir. En alt tabakanın freskleri daha üstün niteliktedir.

 • 15 / 15 Yüzyıllara meydan okuyan bir yapı: Sümela Manastırı 14

  Sümela Manastırı'nda yer yer sökülerek alınmış olan ve oldukça harap bir görünüm taşıyan fresklerde işlenen başlıca konular, İncil'den alınmış sahneler, Hz. İsa ve Meryem Ana'nın hayatı ile ilgili tasvirlerdir.

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.