An Epic Symphony & Pentagram konserleri

Events Across Turkey'in bir kült haline gelen uluslararası ödüllü projesi An Epic Symphony, ülkemizin en iyi gruplarından Pentagram'ı yeniden ve yeni şov ile Night Flight Symphony Orchestra & Choir eşliğinde yeniden ağırlıyor.

 

7 Haziran – 15 Ağustos tarihleri arasında Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa'da müzikseverlere muhteşem bir deneyim yaşatacak olan Night Flight Symphony Orchestra & Choir eşliğinde gerçekleştirilecek Pentagram konserini kaçırmayın...

 

 

KONSER TARİHLERİ

 

– Ankara | 7 Haziran Cuma, 21.00 – Oran Açıkhava Sahnesi

– İstanbul | 5 Temmuz Cuma, 21.00 – Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi

– İzmir | 3 Ağustos Cumartesi, 21.00 – Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu

– Bursa | 15 Ağustos Perşembe, 21.00 – Kültür Park Açıkhava Tiyatrosu

 

An Epic Symphony & Pentagram konserleri biletlerini BURAYA tıklayarak temin edebilirsiniz.

 

 

DÜNDEN BUGÜNE PENTAGRAM

 

1987'de Hakan Utangaç (gitar) ve Cenk Ünnü (davul) tarafından kurulan Pentagram, aynı yıl Tarkan Gözübüyük'ün (basgitar) ekibe katılmasıyla çekirdek kadrosunu oluşturdu.

 

İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara'da verilen konserlerle dikkat çeken grup, adını taşıyan ilk albümünü 1990'da Nepa Müzik etiketiyle yayımladı. Albümün Rock müzik ortamında gördüğü destek sayesinde ulusal basın ve TRT ekranında yer bulan topluluk, kısa sürede Heavy Metal tarzının ülkemizdeki sembolü haline geldi.

 

1992'de kaydedilen ikinci albüm Trail Blazer, Alman yapım şirketi Nuclear Blast tarafından tüm Avrupa ülkelerinde yayınlandı.

 

Özel radyo ve TV kanallarının açılmasıyla daha çok tanınan Pentagram, yabancı müzik dergilerinde de gündeme gelmeye ve Türkiye dışında da konserler vermeye başladı.

 

1996'da Raks Müzik'le anlaşan topluluk, bir yıl arayla Anatolia ve Popçular Dışarı (konser) albümlerini kaydetti.

 

Geniş bir dinleyici topluluğu tarafından sahiplenilen Anatolia, diğer bir Alman yapımcı Century Media tarafından lisanslanarak beş kıtada, toplam elli iki ülkede dağıtıldı.

 

Yabancı basında Anatolia ile ilgili yapılan olumlu değerlendirmeler sayesinde grup bir sonraki albümleri için dönemin büyük yapım şirketlerinden Sanctuary Records ile anlaştı.

 

Kayıtları 2001 yılında Atina'da Sierra stüdyolarında gerçekleşen Unspoken ve Bir albümleri, Türkiye'de de Universal tarafından dağıtıldı. Grup, Unspoken'ın uluslararası yayımı sırasında, olası bir isim hakkı karışıklığını önlemek amacıyla Türkiye dışındaki ülkelerde Mezarkabul adını da kullanmaya başladı.

 

2003 yılında çalışmalarına ara veren topluluk, 2006 yılında önceki albümlerinin Sony Music kataloğunda toplanmasıyla kaldığı yerden devam etme kararı aldı.

 

2007 yılında kuruluşunun 20. yılını dinleyicileriyle birlikte kutlamak amacıyla verilen Bostancı Gösteri Merkezi konseri, CD ve DVD formatlarında yayınlanmak üzere kaydedildi. Bu yapıma, grubun kuruluş tarihinden yola çıkılarak 1987 adı verildi.

 

Bu dönem yapılan konserlerde genç dinleyicilerle iletişiminin halen sürdüğünü gözlemleyen grup, Vokalde Gökalp Ergen ve gitarda Metin Türkcan'lı kadrosuyla yeni bir albüm kaydetmek üzere tekrar stüdyoya girdi.

 

2012 yılında MMXII adıyla yayınlanan bu çalışma, Headbang dergisi okuyucularının oylamasıyla yılın albümü seçildi.

 

1970'lerin Progressive Rock ve 1980'lerin Heavy Metal akımlarından esinlenerek yola çıkan Pentagram, zaman içinde Anadolu ve Mezopotamya müziklerinin de güçlü şekilde hissedildiği üslubunu oluşturdu.

 

Aralarında Demir Demirkan, Ogün Sanlısoy ve Murat İlkan'ın da bulunduğu değerli müzisyenler, çeşitli dönemlerde grubun kadrosunda yer alarak bu sürece katkı sağladı.

 

Pentagram; Sonisphere, Wacken ve Rock'n Coke gibi uluslararası festivallere katıldı ve Judas Priest, Whitesnake, Accept, Manowar, Metallica, Slayer, Megadeth, Anthrax, Queensryche, Guns N'Roses, Alice in Chains ve Rammstein gibi dünyaca ünlü gruplarla birlikte sahne alma imkânı buldu.

 

– Gökalp Ergen (Vokal)

– Ogün Sanlısoy (Vokal)

– Murat İlkan (Vokal)

– Demir Demirkan (Gitar)

– Tarkan Gözübüyük (Basgitar)

– Hakan Utangaç (Gitar)

– Metin Türkcan (Gitar)

– Cenk Ünnü (Davul)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.